StartSpontanmöteNär man vill vara sig själv för en stund
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

När man vill vara sig själv för en stund

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.
Internetfoto Kontakt

Den kända slogan för det svenska ölmärket Norrlands Guld från 90-talet används än idag för att förmedla känsla av avslappning och äkthet.

Labradoodeln Siri är en äkta 1,5 -årig unghund som blir lite som tjuren Ferdinand under korkeken då hon och hennes matte är uppe vid Stockholms gamla observatorium.

Stockholm Observatorium med vinterskyddade gräsytor
Stockholm Observatorium med vinterskyddade gräsytor. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Observatoriekullens stora gräsytor brukar stängslas inför vintervila och där har Siri hittat sitt sätt att få sin egna avkoppling.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Laddar ... Laddar ...
Labradoodle Siri lockas ut från inhägnadi Observatorielunden
Ibland behövs mutgodis. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Ibland efter träff med andra hundar brukar Siri ta sig in under stängslet för att tassa runt och undersöka gräsområdet på sitt sätt en stund. Där är hon sig alldeles själv medan matte försöker locka till sig henne då det är dags att börja ta sig hemåt.

Ifall Siris egna stund blivit riktigt avkopplande och tassat iväg en bit måste det till en hel del innan unghunden som prövar sin värld blir övertygad om att lämna platsen. ”Kom, hit eller hejdå” funkar inte alltid då.

Som Siris humans att då försöka ta sig in och hämta Siri visade sig inte vara det bästa alternativet. Det har matte upptäckt tidigare då hon inte hade några godsaker med sig.

Vid ett tillfälle utan mutgodis blev hon tvungen att försöka hämta hunden. Men hon fastnade under stängslet och situationen blev en högst komisk tillställning.

Inför varje vinter stängslar man gräsytorna uppe på Observatoriekullen 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Inför varje vinter stängslar man gräsytor uppe på Obervatoriekullen. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Därför ser matte till att ha med sig lite extra godsaker som skapar mervärde för en unghund som håller på att upptäcka sin värld och måste lämna någon av de inhägnader och komma tillbaka. För de stängslade gräsytorna är rätt stora.

Vattenfontän istället för ölpump

Drickfontän med hundskål, Observatoriekullen.
Observatoriekullens oas. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

En otroligt fiffig sommargrej som finns på Observatoriekullen är dricksfontänen som passar både för att fylla vattenflaskor och som har en hundskål med egen knapp för att fylla vattenskålen för hundar.

Något att dricka törstiga stunder är ju något som de flesta alltid uppskattar. Fontänen är en utmärkt oas både för många hundägare och deras vovvar som brukar komma hit.

Drickfontän med hundskål, Observatoriekullen.
Dricksfontän med fiffiga funktioner. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Men dricksfontänen är precis som många av de gräsytor avstängda under vintern. Fast tiden brukar gå snabbt och varmare dagar lär säkerligen snart komma igen då stängslen tas bort och vattenkranen vrids på.

By the way, visste du att det finns en historisk fysisk Timeline och en unik meteorologisk mätstation intill Observatoriet.

Historisk tidsmeridian intill Stockholms gamla Observatorium.
Historisk tidsmeridian intill Stockholms gamla Observatorium. 251115 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Mer om det finns i nästa inlägg om:

Irländska varghunden / Greyhound Miss Hillary Southpaw

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Många hundar och andra djur far väldigt illa

Bli stödjande läsare så Internetfoto kan fortsätta grundlig pressbevakning i hundvärlden.
Ditt stöd bidrar bland annat till att granska makt, ansvar och missförhållanden hundar utsätts för.

Varje reportage gör skillnad och publiceras utan betalväggar.
Djurskydd – Statistik – Hundrelaterade rättsfall i domstol med mera...

Se fler inlägg

Kungspudel med frisyr och stämband som en popdrottning

Vinter med minusgrader – men Mimmis fluffiga frisyr värmde alla på Gärdet Kungspudeln Mimmi, 5...

Tollare Charlie och schäfern Hjördis

Spontanmöte med två kommunikativa hundar på Riksbron i Stockholm Såg ett par personer som gick...

Akita Inu – Stevie

Spontant vovvemöte med Stevie. En Akita som fått sitt namn efter sångerskan Stevie Nicks...

Disa med intressanta jaktegenskaper

Blandras som är framavlad för huvudsak vildsvinsjakt. Disa är fem år och blandras Gråhund /...

Lillebror Stockholm by nightlight

Vit som snö och päls mjuk som en bomullstuss. "Lille skutt" hade kanske kunna...

Spanska gatuhunden Eddie älskar Chai latte

Från spanska bakgator till Götgatsbacken i Stockholm Eddie är 8 år och blandras mellan Spansk...