StartHundeventStockholms schäfergrupp - Söndagsträff 261011
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Stockholms schäfergrupp – Söndagsträff 261011

Bild och text är Patric Lindéns egna och bygger på hans eget foto och skrivande. AI har använts som korrekturläsare och lektör, med förslag som Patric själv bearbetar och bedömer. Bilderna är aldrig AI-genererade.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Loading ...

Trots regn och busväder kommer oftast någon i Stockholms schäfergrupp för att möta upp och låta sin schäfer få träffa andra schäfrar.

Varje söndag sedan flera år möts gruppen upp på ”Schäferkullen” Ibland är det någon ny individ eller så är det en annan som dyker upp ibland.

Den här söndagen var det ett gäng som trotsade höstregnet. Gummistövlar, paraply och en glad schäfer får solen att skina trots regnmoln och grådisig himmel.

Schäfrar jagar varandra på Gärded vid söndagsträff
Jaktlek. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Söndag 11/10-26 var det ganska glest med både på hundar och folk på Gärdet. Det gav extra space för dagens gäng som sträckte ut lite extra och sedan tog en spa-runda i vattenpölarna.

Schäfrar i vattenpöl Gärdet.
Schäfrar i vattenpöl Gärdet. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Schäferhund i vattenpöl vid Stockholms schäfergrupp 2026
Schäfer i vattenpöl en regnig söndagsträff. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Facebookgruppen Stockholms schäfergrupp

En schäfer väntar på belöningsgodis. Stockholms schäfergrupp söndagsträff på Gärdet.
Schäfer väntar på en godisbit. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Har du schäfer och vill möta upp den här gruppen så träffas de på Gärdet så gott som varje söndag kl 12.00

I Facebookgruppen önskas att man är mer åt det aktiva hållet kanske med att dela intressant innehåll, dyka upp på träffar med mera…

Apropå Facebook var det den här söndagen ett hundevent till som fotades. Det var ett gäng hundfolk som möttes för att ta en citypromenad och miljöträna sina vovvar. Mer om det kommer i nästa Internetfoto-inlägg.

Schäfer hoppar över en parkbänk på Biblioteksgatan i Stockholm.
Schäfer hoppar över en parkbänk på Biblioteksgatan i Stockholm. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Dessutom var två schäfrar med i det eventet. Den ena tyckte hinder på stan var kul. För henne blev det lite som en city parkour-runda.

Brun labrador och ung schäferhane möte Sergels torg.
Labrador och schäfer möts för citywalk med miljöträning. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Den andra var en ung schäferhane som bor en bit ut på landet och behöver få lite miljöträning i citymiljö.

Sen får vi se ifall någon av dessa två även dyker upp på kommande söndagsträffar med Stockholms schäfergrupp.

Griffon Petit Branbancon och Landseer i klädbutik med fritidskläder på Kungsgatan i Stockholm.
Griffon Petit Branbancon och Landseer möter sina spegelbilder i klädbutik. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Kommande inlägg på Internetfoto

Håll utkik på nästa Internetfoto-inlägg. Det kommer handla om hundeventet där de båda schäfrarna deltog och var med i miljöträning i city.

Event annonserades på Facebook. Målet var att tillsammans ta hundpromenad i Stockholms city för att miljöträna.

Promenadrundan hade start och stopp Sergels torg och som var öppet för alla typer av hundar, stora som små.

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Vad tycker du ?

Här kan du ge din uppfattning om innehållet.

Vad anser du om inläggets utvalda bild, handling, beskrivning, känsla och språk?

Sätt stjärnor och kommentera med dina ord.

Läsarnas röster

Genomsnittsbetyg
Inga läsarbedömningar ännu.

Vad tycker du?

Din bedömning
Bild
Huvudbildens kvalitet och uttryck
Handling
Berättelsens innehåll och flöde
Beskrivning
Detaljer och miljö
Känsla
Stämning och upplevelse
Språk
Textens språk och tydlighet
Skriv kommentar
Fyll i namn

Se fler inlägg

Great Global Greyhound Walk – Solna/Stockholm

Varje år samlas vinthundsmänniskor runt om i hela världen. Detta för att gemensamt gå...

European Dog Show 2026 med statsministerbesök

4-6 september 2026 Internationella hundutställningen European Dog Show på Stockholmsmässan i Älvsjö. I Sverige är...

Taxparaden 2026

Över 1 400 taxar var anmälda till årets Taxparad och storpublik fanns längs hela...

Stockholms schäfergrupp veckoträff 8

I snart fem år har Stockholms schäfergrupp träffats minst en gång i veckan. Varje söndag...

Taxparaden 2025

Runt 1000 taxar deltog i en glad och trevlig taxpromenad från Nybroplan till Galärparken...

Stockholms schäfergrupp på Långholmens hundbad

Det kom ett gäng schäfrar med sina humans för att bada och ta en...