StartMediaJohar Bendjelloul gästade Föreningen Media
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Johar Bendjelloul gästade Föreningen Media

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Loading ...

Johar Bendjelloul gästade Föreningen Media för att berätta om sitt arbete som journalist, reporter och programpresentatör.

Johar Bendjelloul
Johar Bendjelloul

Föreningen Media medlemmar fick en journalist berättelser om arbetet i tre tunga mediaplattformar som TV, Radio och tryckt press.

I dagsläget arbetar Johar som skrivande journalist hos Dagens Nyheter. På café Vurma, Gästrikegatan 2 i Vasastan berättade han bland annat om arbetet att bevaka det svenska valet, men också om sin debut som sportjournalist där han rapporterade från fotbolls-VM i Ryssland

Johar har även sysslat med TV och Radio. På SVT presenterade han nyheter för Aktuellt, ABC och Kulturnyheterna. På radion var han mellan 2013-2017 programledare för P1 Morgon i Sverige Radio

Mer om eventet på Föreningen Media webbplats

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Vad tycker du ?

Här kan du ge din uppfattning om innehållet.

Vad anser du om inläggets utvalda bild, handling, beskrivning, känsla och språk?

Sätt stjärnor och kommentera med dina ord.

Läsarnas röster

Genomsnittsbetyg
Inga läsarbedömningar ännu.

Vad tycker du?

Din bedömning
Bild
Huvudbildens kvalitet och uttryck
Handling
Berättelsens innehåll och flöde
Beskrivning
Detaljer och miljö
Känsla
Stämning och upplevelse
Språk
Textens språk och tydlighet
Skriv kommentar
Fyll i namn

Internetfoto Bildbyrå

Här hittar du bildbyråns senast tillagda hundbilder för redaktionell licensiering.

Bildlicenser för press och andra medier – för webb och tryck, med möjlighet till återpublicering.

Biewer terrier pälsen främsta kännetecknet

Pälsen är en Biewer terrier främsta kännetecken. Sassy står på ett bord vid audition för hundroller i musikalen Legally Blonde på Munkbrogatan i Gamla stan.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Tax provar nosework

En tax provar nosework på träplattformar vid Taxparaden 2026 i Galärparken på Djurgården, med sökarbete och nosen nära marken.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Tax hålls i famnen vid picknick

En tax hålls i famnen under Taxparaden 2026 i Galarparken på Djurgården. Personen bär en ljus klänning med hundmotiv och sitter på en picknickfilt.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Taxar och människor på övergångsställe

Flera taxar och människor korsar ett övergångsställe på Hamngatan i Stockholm på väg till Taxparaden 2026.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Siberian husky vid audition för hundroll i Legally Blonde

En Siberian husky sitter på en kullerstensgata i Gamla stan i Stockholm medan en person fyller i en rosa ansökningsblankett för musikalroll.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Amstaff framför valaffisch med Magdalena Andersson

En amstaff tittar på en valaffisch Magdalena Andersson vid Socialdemokraternas valkampanj 2022 på Soltorget vid Sergels Torg i Stockholm.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Se fler hundinlägg

Tidningar, magasin och böcker håller tryckpressarna vid liv

Pappersmediet verkar leva vidare med prasslande blädderformat. Det fortsätter attrahera många läsare med nyheter,...

Joachim Dyfvermark föreläsning om arbetet med TeliaSoneraaffären

Frilansjournalisten Joachim Dyfvermark känd som grävande och avslöjande reporter åt SVT programmet Uppdrag Granskning...

Stillbilder eller rörlig media

De finns de som hävdar att stillbilden snart är död och att det endast...

Riksmötets öppnande 2012

Kung Carl XVI Gustaf förklarade idag riksmötet öppnande på talman Per Westerbergs begäran. Statsminister...