StartEventAIK - IFK Göteborg i Friends Arena
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

AIK – IFK Göteborg i Friends Arena

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Loading ...

Det var en annorlunda premiärmatch för AIK – IFK Göteborg i Friends Arena i deras allsvenska säsongsstart år 2014 Matchen spelades med sorgbindel och startade efter en tyst minut för den Djurgårdssupporter som dödades innan matchstart mellan Helsingborg – DIF som var absolut första matchen för Allsvenskan år 2014 Den matchen startades men avbröts efter beskedet om dödsfallet.

Till kvällens match i Friends Arena kom 30 650 åskådare som fick se matchstarten tas över av IFK Göteborg i första halvlek. Änglarna höll i taktpinnen och i den 14:e spelminuten knäppte blå/vits nummer 29, Lasse Vibe in boll ett bakom AIK keepern Kyriakos  Stamatopoulos. AIK spelade in sig i matchen och fick till fina chanser som nätväktaren John Alvbåge i Göteborgsmålet gjorde riktigt fina räddningar på. Luftakrobaten Alvbåge var riktigt stark i luften och lyckades tippa över flera bollar över ribban och styra undan ett par som gjorde att han räddade kvar göteborgarna i ledningen in i halvtidsvilan.

I andra halvlek blir AIK,s per Karlsson utvisad med rött kort efter att domare S Johannesson tyckt en fällning var för osjyst. Med tio man mot elva spelar AIK på rätt hyfsat, men John Alvbåge i göteborgsmålet fortsätter rädda bollar och göteborgarna vänder spelet snabbt och i 86:e minuten fastställer Göteborgs nummer 21, Mané slutresultatet till 0-2
Rättvis seger till Göteborg, ja! Men inte för att AIK spelade för dåligt, utan John Alvbåge innanför GBG-ramen gjorde otroligt bra insatser matchen.

 

Expressen GT med Internetfotobild

Internetfotobild publicerad i Expressen GT
Internetfotobild publicerad i Expressen GT

Länk till Glenn Hyséns hela krönika: Expressen GT

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Vad tycker du ?

Här kan du ge din uppfattning om innehållet.

Vad anser du om inläggets utvalda bild, handling, beskrivning, känsla och språk?

Sätt stjärnor och kommentera med dina ord.

Läsarnas röster

Genomsnittsbetyg
Inga läsarbedömningar ännu.

Vad tycker du?

Din bedömning
Bild
Huvudbildens kvalitet och uttryck
Handling
Berättelsens innehåll och flöde
Beskrivning
Detaljer och miljö
Känsla
Stämning och upplevelse
Språk
Textens språk och tydlighet
Skriv kommentar
Fyll i namn

Internetfoto Bildbyrå

Här hittar du bildbyråns senast tillagda hundbilder för redaktionell licensiering.

Bildlicenser för press och andra medier – för webb och tryck, med möjlighet till återpublicering.

Amstaff framför valaffisch med Magdalena Andersson

En amstaff tittar på en valaffisch Magdalena Andersson vid Socialdemokraternas valkampanj 2022 på Soltorget vid Sergels Torg i Stockholm.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Svart hund med orange halsduk i Prideparad

Svart hund med orange halsduk i Prideparad. Demonstration för mänskliga rättigheter på Kungsholmstorg. Personer med silvertejp över munnen syns i paraden.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Schäfer med hundtröja och tasskydd i Prideparad

Brun/svart schäfer med vit tröja och tasskydd deltar med Moderaterna i Prideparad på Kungsholmstorg i Stockholm, omgiven av publik och deltagare.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Vit/brun hund med rosa tröja och tasskydd i Prideparad

Vit/brun hund med rosa tröja och tasskydd deltar i Prideparad på Kungsholmstorg i Stockholm, omgiven av publik och deltagare.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Hund med rosa tröja och tasskydd i Prideparad

Vit/brun hund med rosa tröja och svarta tasskydd deltar i en Prideparad på Kungsholmstorg i Stockholm. Regnbågsflaggor, deltagare och publik syns i miljön.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Brun pudel vid prideparad på Kungsholmstorg

Brun pudel står vid en avspärrning bland publik under en prideparad på Kungsholmstorg i Stockholm. Regnbågsflaggor och gatumiljö syns i motivet.
Prisintervall: 960 kr till 1,596 kr exkl moms

Se fler hundinlägg

Stockholms Schäfergrupp – SPA

Söndagsträff i spontant SPA-tema med vattenpölar och lerbad. Varje söndag klockan 12 träffas Stockholms schäfergrupp...

Seniorfestival och äldre hundar

Att bli äldre och kanske tidigare haft hund eller annat husdjur och längtar efter...

Husses dag 2025

Husses Dag instiftades av Hundstallet. Detta för att uppmärksamma alla de hussar som engagerar...

Stockholm Husvagn och husbil 2024

Behov, behörighet, säkerhet, teknik. Det finns en hel del att tänka på då det...

Stora PR-dagen 2024

Fakenews, AI, Social media och var går gränsen mellan journalistik och PR Stora PR-dagen 2024...

Sann eller falsk nyhetsrapportering i media

Är de lönt att läsa och ta del av nyheter överhuvudtaget. Det kan ju...