StartBöcker, film & citatHerre gud att hundar och vargar berör människor
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Herre gud att hundar och vargar berör människor

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.
Internetfoto Kontakt

Gud skapade jorden, himlen, haven, månen och solen. Han skapade människan och djur. Men han skapade inte hunden. Han hade redan en. – Ordspråk amerikansk ursprungsbefolkning.

Inför kommande påskvecka kommer ett ordspråk istället för ett enskilt veckans hundcitat. Eller rättare skrivet får du ta del av två storys som härstammar från amerikansk ursprungsbefolknings tankar.

Första får du ha glimten i ögat när du läser. ”Gud skapade jorden, himlen, haven, månen och solen. Han skapade människan och djur. Men han skapade inte hunden. Han hade redan en.” – Ordspråk amerikansk ursprungsbefolkning.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Laddar ... Laddar ...

Andra är en väldigt tänkvärd berättelse som verkligen kan vara bra att tänka till på extra nu när vi i dagsläget befinner oss i en orolig värld.

Eller vad säger du om den gamle Cherokee Native American legendens berättelse till sin sonson.

indianer
Arkivbild: Hundparaden Stockholms hundmässa. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

De två vargarna

”En gammal Cherokee lär sitt barnbarn om livet. –Det pågår ett slagsmål inom mig sa han till pojken.

Det är en fruktansvärd kamp och det är mellan två vargar. Den ena är ond. Han visar ilska, avund, sorg, ånger, girighet, arrogans, självömkan, skuld, förbittring, underlägsenhet, lögner, falsk stolthet, överlägsenhet och ego.

Den vise farfar fortsatte: –Den andre är god. Han sprider glädje, frid, kärlek, hopp, lugn, ödmjukhet, vänlighet, välvilja, empati, generositet, sanning, medkänsla och tro.

Varg - Skansen 2013
Arkivbild: Varg – Skansen 2013 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Samma kamp pågår inuti dig och många andra människor. Barnbarnet tänkte på det ett ögonblick och frågade sedan den gamle mannen: –Farfar, vilken varg kommer att vinna?
Farfar Cherokee svarade med en mild röst: –Den jag matar.”

Schäfern Ozzy framför altartavla och på kyrkogård

Ozzy framför altartavla i Maria Magdalena kyrka © Foto: Patric Lindén /
Ozzy framför altartavla i Maria Magdalena kyrka © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Skulle schäfern Ozzy varit någon av de två vargarna skulle han tveklöst varit varg nummer två. Han är så otroligt snäll och extremt rolig att ha att göra med. Speciellt på olika fotosvängar.

Bilder till det här inlägget fotades efter tillstånd i koret framför altaret i S:ta Maria Magdalena kyrka och på kyrkogården utanför kyrkan på Södermalm i Stockholm

Schäfern Ozzy på Maria kyrkogård
Ozzy på Maria Magdalena kyrkogård. © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Häng på och följ Internetfoto. Kommande inlägg kommer handla om ifall det är tillåtet att ha med sig hund i kyrkor och på kyrkogårdar.

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Många hundar och andra djur far väldigt illa

Bli stödjande läsare så Internetfoto kan fortsätta grundlig pressbevakning i hundvärlden.
Ditt stöd bidrar bland annat till att granska makt, ansvar och missförhållanden hundar utsätts för.

Varje reportage gör skillnad och publiceras utan betalväggar.
Djurskydd – Statistik – Hundrelaterade rättsfall i domstol med mera...

Se fler inlägg

Originalskådespelarna i Hudson och Rex borta från serien

Både skådespelaren John Reardon (Hudson) och schäferhunden Diesel vom Burgimwald (Rex) är borta från...

Milarepa – Veckans hundcitat 2025 v18

Jetsun Milarepa var en av Tibets mest kända yogier och poeter. Han levde på...

Påve Franciskus – Veckans hundcitat 2025 v17

”Paradiset är öppet för alla Guds skapelser.” –Påve Franciskus I veckan fördes påve Franciskus till...

Elayne Boosler – Veckans hundcitat 2025 v15

"Min modefilosofi är att om du inte är täckt av hundhår är ditt liv...

Robert Falcon Scott – Veckans hundcitat 2025 v14

"Hundar lever för dagen, timmen, till och med ögonblicket" – Robert Falcon Scott Då var...

Robert Benchley – Veckans hundcitat 2025 v13

"Varje pojke borde ha två saker: En hund och en mamma som låter honom...