StartPressfotoPolisens specialfordon – svävare
Inlägget är ett essä-reportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Polisens specialfordon – svävare

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.

Bildbyrå


Medier som publicerar redaktionellt innehåll. Bilder i det här inlägget är tillgängliga för licensiering via min Lightbox-portfölj hos internationella bildbyrån Alamy eller ➡️ Direktkontakt med Internetfoto

Internetfoto Kontakt

Ett av polisens senaste tillskott i specialgaraget är en svävare. Det är sjöpolisen som sedan december 2025 nu har tillgång till egen farkost.

Tidigare var polisen tvungna att begära stöd från sjöräddningen eller kustbevakningen när de behövde tillgång till svävare.

Men nu har de alltså en egen svävare där man hunnit med att utbilda, öva och utföra skarpa insatser. På frågan Internetfoto ställde sjöpolisen efter ha sett den in action löd: –Är svävare nytt tillskott hos polisens specialfordon och vad låg i så fall till grund att myndigheten kom fram till beslut om att polisen behöver egen svävare?

Anonym snabbfråga

Vilken mediaform föredrar du främst?

Så här ser svaren ut just nu

Laddar ... Laddar ...

Sjöpolisen svar:

”Ja, svävare är en ny farkost för sjöpolisen i Stockholm. Vi fick den levererad i december och har hunnit med både utbildning för vår personal och för skarpa uppdrag. Vi har haft en handfull ärenden de senaste åren där vi behövt svävare för att lösa ut uppdragen. Dessa uppdrag har bl a varit vid dykuppdrag där vi har samverkat med sjöräddningssällskapet för att kunna lösa ut uppdragen.

Utöver det har vi saknat en svävare för att kunna genomföra rutinpatrullering då isen lagt sig så att vi inte kommit ut med våra fartyg.”

Polisen övar med svävare på lynning våris, Sätrastrandsbadet i Södra Stockholm
Polisens svävare Sätrastrandsbadet 260309– Foto: Patric L / Internetfoto

Tid och plats

Bilderna i inlägget fotades vid Sätrastrandsbadet i södra Stockholm den 9 mars 2026 då polisen var på plats med svävaren och övade.

Polisens svävare kör upp från Mälaren på Sätrastrandsbadet
Från Mälaren upp på Sätrastrandsbadet. Foto: Patric L / Internetfoto
Polisen lastar svävare på släp.
När svävarövningen var avklarad lastades farkosten på släpet. Foto: Patric L / Internetfoto
Ekipage med polisbil, släp och svävare.
Polisens specialfordon svävare på släp. Foto: Patric L / Internetfoto
Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Redaktionella bilder och frilansuppdrag

Internetfoto erbjuder fotouppdrag med pressbevakning och redaktionella arkivbilder för medier, redaktioner och
publicister som behöver snabbt, korrekt och publiceringsklart bildmaterial.

En person kan enligt forskning hos Massachusetts Institute of Technology (MIT) identifiera en bild på 13 millisekunder.

Autentiska bilder från händelser och platser stärker dessutom trovärdigheten i artiklar, reportage och nyhetsrapportering.

Arbetar du redaktionellt och behöver pressbilder. Anlita Internetfotos fotouppdrag med pressbevakning eller beställ arkivbilder med RF-licens.

Se fler inlägg

Animalkind manifestation på Drottninggatan Stoppa djurförsök

Organisationen Animalkind höll en manifestation och stod på Drottninggatan ovanför Sergels torg. Under lördagen höll...

Karolinska Institutets doktorspromotion 2026

I Stockholm stadshus Blå hallen hölls ceremoni för nyblivna doktorer med efterföljande bankett och...

Salut med tre kanoner för nya doktorer och hedersdoktorer från KI

Salut med tre kanoner då KI doktorer och hedersdoktorer promoverades i Stockholms Stadshus Salut med...

Skorstensbrand Skärholmens Centrum

Skärholmens Centrum tvingade hålla stängt flera timmar under lördagen 19 april 2026. Anledningen var...

Nya låtar av och med Jocke Berg spelades i pop-up telefonkiosk

Kö till klassisk telefonkiosk med lur tillfälligt uppställd 14 april 2026 på Sergels Torg...

Nationella Bombskyddet kallat till Sätra

Två skarpa farliga föremål funna i radhus/villaområde i Sätra i södra Stockholm. Under söndagen spärrades...