StartSpontanmöteTollare Charlie och schäfern Hjördis
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Tollare Charlie och schäfern Hjördis

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf. Ingen bild är AI-genererad.
Internetfoto Kontakt

Spontanmöte med två kommunikativa hundar på Riksbron i Stockholm

Såg ett par personer som gick med var sin hund och hade en så otroligt bra kommunikation med sina hundar. Både tollaren och schäfern såg upp, lyssnad och gjorde som matte och husse såg ut att be dem göra.

Det väckte min nyfikenhet vad det här kunde handla om för hundar. Personligen fick jag känslan av någon form av bruks/tjänstehundar. Jag gick fram och presenterade mig och berättade mitt syfte. Båda personerna var tillmötesgående och tyckte då det var helt okej att både fota och skriva några rader om hundarna.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Laddar ... Laddar ...

Charlie och Hjördis

Tollaren Charlie är en hane på 6 år som kör rallylydnad. Schäfern Hjördis 7 år får pyssla med lydnad och specialsök.

Det var otroligt fina hundar och väldigt kommunikativa. Som när jag frågade om Charlie och nämnde hans namn. Han lyssnade till direkt och skapade djup ögonkontakt med en härlig blick. Waov, sa jag. Husse skrattade till och svarade. –Ja, han brukar alltid göra så.

Hjördis som gick fot gjorde det koppelfri och hur hur tight som helst medan hon kollade upp till sin matte som berättade att Hjördis älskar att jobba.

Så ifall specialsök är på hobbynivå tror jag att organisationer lär kunna vara intresserade att kika mer på den här vovven. Är det då specialsök som skulle kunna användas inom samhällstjänster för att söka av platser efter narkotika och vapen lär den här vovven kunna få en fin karriär.

Tid och plats

Kul att träffa de här vovvarna i ett spontanmöte och lyssna mer om dem. Spontana vovvemötet gjordes på en folktät Riksbro i Stockholm en snöig lördag den 24 januari 2026

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Många hundar och andra djur far väldigt illa

Bli stödjande läsare så Internetfoto kan fortsätta grundlig pressbevakning i hundvärlden.
Ditt stöd bidrar bland annat till att granska makt, ansvar och missförhållanden hundar utsätts för.

Varje reportage gör skillnad och publiceras utan betalväggar.
Djurskydd – Statistik – Hundrelaterade rättsfall i domstol med mera...

Se fler inlägg

Irländska varghundarna Vilda och Valkyria

Kullsyskon där Vilda är vad hon heter och Valkyria tar det lite mer lugnt. Irländska...

Tjeckisk varghund – Canus 18 månader

Spontanmöte med Canus 18 månader som var vid Nobelstranden intill Djurgårdsbrunnsviken, Östermalm i Stockholm...

Portugisisk pointer – Perdigueiro português

Spontanmöte med en väldigt ovanlig hundras i Sverige. Endast 8 st individer registrerade i...

Kungspudel med frisyr och stämband som en popdrottning

Vinter med minusgrader – men Mimmis fluffiga frisyr värmde alla på Gärdet Kungspudeln Mimmi, 5...

Akita Inu – Stevie

Spontant vovvemöte med Stevie. En Akita som fått sitt namn efter sångerskan Stevie Nicks...

Disa med intressanta jaktegenskaper

Blandras som är framavlad för huvudsak vildsvinsjakt. Disa är fem år och blandras Gråhund /...