StartHundeventOzzys första söndagsträff med schäfergruppen på Gärdet
Inlägget är ett essä-hundreportage. En kombination med pressbilder och faktabaserade uppgifter med fotografens reflektioner och tankar.

Ozzys första söndagsträff med schäfergruppen på Gärdet

Bild och text är Patric Lindéns egna och bygger på hans eget foto och skrivande. AI har använts som korrekturläsare och lektör, med förslag som Patric själv bearbetar och bedömer. Bilderna är aldrig AI-genererade.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Loading ...

Den här söndagen träffade Ozzy schäfergruppen på Gärdet för första gången. Inledningsvis var det upp mot 15 stycken schäfrar på plats den här söndagen den andra februari 2025

Det blev en kul och spännande upplevelse för Ozzy då han fick springa runt med så många andra schäfrar.

Först brukar de andra checka av när en ny vovve dyker upp som de inte känner igen. Men vad det verkade gick det snabbt och bra att få tassa runt med det här gänget.

Schäfergruppens söndagsträff 250202
Schäfergruppens söndagsträff 250202 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Schäfergruppens söndagsträffar brukar hålla på runt en timme. Men den här söndagen var det rätt grått och råkallt. Så de första ekipagen började droppa av redan efter en halvtimme.

Schäfer springer på Gärdet
Hallååå, ska ni redan dra? Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Två schäfrar hemgång från Gärdets söndagsträff.
Yep, husse fryser. Vi ses nästa söndag. Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Schäfrar vänder på Gärdets söndagsträff för schäferhundar.
Trevligt att mötas. Hoppas vi träffas igen. See Ya. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Till slut var det bara schäfrarna Attilla 2,5 år och Ozzy 5,5 år som var kvar. Fast det funkade rätt bra ihop.

Schäfrarna Attilla och Ozzy Schäfergruppens söndagsträff på Gärdet
Vi har koll på det här. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Vanligtvis kan det vara bra att inte hålla på att kasta saker när det är flera hundar på plats. Det kan lätt bli lite onödigt stökigt då.

Men då det bara var Attilla och Ozzy kvar gick det bra att låta en av dem sitta och vänta kvar medan den andra fick sätta av efter en pinne. Så det blev lite extra träning för båda två då de fick ett varsitt kast.

Ozzy är dessutom riktig bra vid inkallning. Så det var inga problem att låta Ozzy fortsätta vara lös och kolla stället själv.

Schäfern Ozzy försöker ta loss fastfrusen sten
Take it easy. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

En fastfrusen sten i isen ville han gärna få loss men gick bet på den biten. Så det blev även att köra lite balansövningar på stock med husse.

Schäfern Ozzy ska upp på liggande trädstam.
Husse och Ozzy Dogparkour på trädstam, Gärdet. Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Schäfern Ozzy, sittande balansövning.
Sittande balansövning. Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Efter den här söndagen den 2.a februari 2025 kommer det säkert bli fler söndagsträffar för Ozzy med schäfergänget på Gärdet. Har du också schäfer. Ta och kika in om det här kan vara något även för dig och din hund.

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Vad tycker du ?

Här kan du ge din uppfattning om innehållet.

Vad anser du om inläggets utvalda bild, handling, beskrivning, känsla och språk?

Sätt stjärnor och kommentera med dina ord.

Läsarnas röster

Genomsnittsbetyg
Inga läsarbedömningar ännu.

Vad tycker du?

Din bedömning
Bild
Huvudbildens kvalitet och uttryck
Handling
Berättelsens innehåll och flöde
Beskrivning
Detaljer och miljö
Känsla
Stämning och upplevelse
Språk
Textens språk och tydlighet
Skriv kommentar
Fyll i namn

Se fler inlägg

European Dog Show 2026 med statsministerbesök

4-6 september 2026 Internationella hundutställningen European Dog Show på Stockholmsmässan i Älvsjö. I Sverige är...

Taxparaden 2026

Över 1 400 taxar var anmälda till årets Taxparad och storpublik fanns längs hela...

Stockholms schäfergrupp veckoträff 8

I snart fem år har Stockholms schäfergrupp träffats minst en gång i veckan. Varje söndag...

Taxparaden 2025

Runt 1000 taxar deltog i en glad och trevlig taxpromenad från Nybroplan till Galärparken...

Stockholms schäfergrupp på Långholmens hundbad

Det kom ett gäng schäfrar med sina humans för att bada och ta en...

Stockholm schäfergrupp kvällspromenad Fredhäll runt

Schäferrunda för att bjuda hundarna på mental och fysisk stimulans genom bad, agilityhinder, miljöträning...

Internetfoto Bildbyrå

Arbetar du redaktionellt och söker hundbilder hittar du exempelvis bilder som de här i Internetfoto Bildbyrå