
"Hans öron var ofta det första som fångade mina tårar" – Elizabeth Barrett Browning
Elizabeth Barrow Browning (1806-1861) var en av Storbritanniens mest välkända poeter under den Viktorianska tiden. Bland hennes mest kända dikter finns "Sonnets from the Portuguese", "How Do I Love Thee" och "Aurora Leigh"
Men trots framgångar var hennes liv kantad med sorg, ledsamheter och olycka. När hon var femton år var hon med om en ridolycka och skadade ryggen. Hon hade även livslånga problem med sina lungor.
Flush - Cocker spaniel
När en av hennes elva syskon omkom 1840 i en båtolycka blev sorgen för stark. Hon drog sig undan i närmare fem år och var mest på sitt rum hemma hos sin pappa i London.
I ett försök att lindra sorgen efter favoritbroderns död fick hon en gåva av väninnan May Russel Mitford som gav henne Flush, en Cocker spaniel.
Flush klarade uppgiften galant och Elizabeth träffade en man efter flera år i sorg. Men hennes far var dock överbeskyddande och ville inte att någon av sina barn skulle gifta sig eller lämna hemmet.
Elizabeth och hennes blivande man Robert gifte sig därför i hemlighet. Men när hennes far fick reda på äktenskapet förnekade han det och de sågs aldrig mer.
Så det var säkert mängder med tårar Elizabeth Barrets Browning´s hund Flush fick ta emot.
"Hans öron var ofta det första som fångade mina tårar" – Elizabeth Barrett Browning
Dikt till sin hund
Någonstans mellan åren 1840-1847 hyllar hon sin hund med dikten: "To Flush - My Dog" Dikten innehåller 20 strofer där Elizabeth uttrycker sin hängivenhet, kärlek till och tacksamhet till sin hund Flush