StartBloggBrandriskerna ökar och fastighetsägaren dröjer
Blogg och krönika är utifrån personligt perspektiv.
Bild och text omfattas av utgivningsbeviset, men är subjektivt och kan beröra situationer
där jag kan vara jävig i egna granskade spaningar och lyfta personliga reflektioner.
Men som fotograf/skribent har jag då egen insyn i/är part i sådana inlägg.

Brandriskerna ökar och fastighetsägaren dröjer

Bild/er i inlägget är fotograferade av fotograf Patric Lindén. Ingen bild är AI-genererad.

Del 2 - Boendemiljö och områdestrygghet: Ökad risk för containerbrand igen

Internetfoto Kontakt

Trots att det tidigare brunnit i en container här 240810 låter fastighetsägaren Ikano Bostad att det får se ut på det här viset.

Över två veckor har sängar och krossad spegel stått vid containern intill deras fastighet och strax utanför porten. För några dagar sedan har även sopsäckar tillkommit och ställts utanför containern och alldeles framför porten.

Ökad brandrisk med sopsäckar, sängar och annat skräp. Men fastighetsägaren dröjer.
Inne på tredje veckan med ökad brandrisk utanför port.

Fastigheten håller visserligen på att underhållas med början i den bortre halvan av huset som är evakuerad sedan flera månader. Men redan efter evakueringen hade gjorts visade sig en allvarlig brist.

Anonym snabbfråga

Är du hundägare?

Så här ser svaren ut just nu

Laddar ... Laddar ...
Badrum och toa utrivet där barn bor 240913
Badrum och toa utrivet i lägenhet där två barn bor. 240913 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

En mamma och dennes två barn bodde kvar trots rivningsarbetet sattes igång och att deras kök, badrum, toalett etc… rivits ut. Familjen får bo i ett rum avgränsat med plast mellan hall och sovrum.

Endast plast mellan sovrum och övrig lägenhet som rivs ut.
Endast plast mellan sovrum och övrig lägenhet som rivs ut. 240913 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Den här händelsen är absolut värd en egen artikel längre fram.

Men vid skrivande stund 15 oktober med utkast för inlägg har nu de första hyresgästerna börjat få flytta tillbaka till sina lägenheter.

Besiktning och det byggtekniska är kanske inte hyresgästernas uppgift. Utan där får de professionella och kunniga sätta sina signaturer på att arbetet uppfyller alla krav.

Men det medför i alla fall att det nu förhoppningsvis kan skapas fler möjligheter att börja undersöka ifall underhållet hyresgästerna tidigare lovats av Ikano Bostad också upplevs ha uppfyllts och att de boende känner att arbetet gjorts bra.

Oacceptabelt skitig tvättstuga.
Oacceptabelt skitig tvättstuga 240923 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Stökigt och otryggt

Givetvis är det förståeligt att det kan vara stökigt och rörigt under arbetet. Men det måste ändå vara tryggt och säkert för de människor som bor kvar i den del av fastigheten som längre fram står på tur att evakueras för underhållsarbete med bland annat stambyte etc… i deras lägenheter.

Fast tryggheten och säkerhet är något som inte ha nåtts upp till för de hyresgäster som bor kvar i det här underhållsarbetet.

Container som brinner, trapphus med gamla kläder, skräp och sopor som tidvis fått finnas kvar i längre perioder då det lämnats i entrén, i trappgångar och utanför där man kastar hushållssopor etc…

Med andra ord är läget under all kritik och oacceptabelt hittills vad som visat sig.

Oacceptabelt skitig tvättstuga 240923 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto
Oacceptabelt skitig tvättstuga 240923 © Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Extremt skitiga tvättstugor är också något som de kvarboende fått använda. Ifall den här tvättstugan var extremt smutsig endast vid fototillfället är förstås möjligt.

Men det var så det såg ut när den här äldre kvinnan som hyresgäst hos Ikano Bostad skulle tvätta. Dessutom var torktumlare inplastad och strömbrytaren avslagen.

Boendemiljö och områdestrygghet

Hittills är det långt fler väldigt många allvarliga brister som visat och fortsätter visa sig. Dessutom har kommunikationen från fastighetsägaren till deras hyresgäster i den här fastigheten nära nog varit obefintlig.

Därför får mycket benas upp successivt i kommande och fler inlägg i Internetfotos serie
” Boendemiljö och Områdestrygghet” (BO)

Men för att inledningsvis hålla oss till containerämnet som dessutom tidigare kunde ha ställt till det riktigt rejält.

Trots den allvarliga och tidigare containerbranden kvarstår i dagsläget en annan container där sängar, krossad större spegel och en hel del annat skräp är slängda utanför.

Detta är något som skapar stor brandfara men som också ger hyresgästerna en boendemiljö som absolut inte är acceptabelt för de som bor kvar.

Container som ökar brandrisk och vantrivsel

Gällande containrar fick Ikanos Bostads kommunikatör måndag 14 oktober frågan från Internetfoto gällande dessa. Men personen har ännu inte återkopplat med svar på frågan:

Hur ser Ikano Bostad på det här med att ha container strax utanför porten där det dessutom står massa saker som kan ställa till det rejält och är en stor brandrisk?

Ökad brandrisk vid container
Ökad brandrisk vid container. 241010 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

Stor-Stockholms Brandförsvar

Internetfoto har även torsdag 10/10-24 mejlat Stor-Stockholms Brandförsvar med frågan och ovan bild:

Hur ser ni på denna sänguppställning och spegel som stått där i två veckors tid?

Brandinspektör återkopplade måndag 14 oktober 2024:

”Klart att det inte är bra att det samlas brännbart materiel i anslutning till containern, men detta ligger utanför vår kontroll. Fastighetsägaren samt byggherren behöver ha rutiner för att detta inte ska uppstå.”

Brandinspektörens svar uppgavs även i mejlet som skickades måndag 14 oktober till Ikano Bostads kommunikatör.

15 oktober 2024 kl 18:02

Än mer byggavfall under dagen.
Än mer material utanför containern tillkommit under dagen 15 oktober -24

Nu även försvårande omständighet ifall ambulans behöver komma till adressen

241015 kl 18:02 Ser det ut så här. Nu är det inte längre bara en ökad brandrisk vid containern. Platsen är nu dessutom en försvårande omständighet om ambulans måste komma till adressen ifall hyresgäst skadar sig eller insjuknar.

16 oktober 2024 Kl 17:47

Uppstädat runt container
Efter drygt två veckor städat igen. 241016 Foto: Patric Lindén / Internetfoto

 

Ikano Bostad ny fastighetsägare

Förutom att Ikano Bostad tyvärr dröjer just i den här frågan gällande containern och den ökade brandrisken runt omkring den så kan det vara bra att känna till att Ikano Bostad blev ägare till den här riktigt slitna fastigheten i februari 2023.

Men även att fastigheten var och ännu är i uruselt skick innebär det att den nya ägaren måste vara än mer noggranna och fokuserade på att det stora underhållsarbetet blir bra. Dessvärre ser det rätt mörkt ut på den fronten just nu

Men men, bästa är att se vad resultatet blir när det är färdigt. Allt kan ju bli riktigt bra också. Även fast det i dagsläget verkar vara ljusår ifrån att det blir verklighet.

Brand i container nära flerfamiljsfastighet
Brand i container 10/8 -24 nära flerfamiljsfastighet. © Foto: Källskyddat bildmaterial

Läs också Internetfotos tidigare artikel:
Containerbrand som kunde sluta slutat väldigt illa

Meddela de i ditt nätverk som kan vara intresserad av det här inlägget.

Del 2 - Boendemiljö och områdestrygghet: Ökad risk för containerbrand igen

Många hundar och andra djur far väldigt illa

Bli stödjande läsare så Internetfoto kan fortsätta grundlig pressbevakning i hundvärlden.
Ditt stöd bidrar bland annat till att granska makt, ansvar och missförhållanden hundar utsätts för.

Varje reportage gör skillnad och publiceras utan betalväggar.
Djurskydd – Statistik – Hundrelaterade rättsfall i domstol med mera...

Se fler inlägg

Containerbrand som kunde slutat väldigt illa

Brand i container stod uppställd alldeles för nära ett 8 våningar högt flerfamiljshus. Den här...

Containerbrand – Räddningstjänstens händelserapport

Kraftig rökutveckling och dålig sikt. Andningsskydd och belysning vid släckningsarbetet. Räddningstjänstens händelserapport gällande den containerbrand...

Räddningstjänst och polis återkopplade

I senaste händelsen gällande den containerbrand Internetfoto undersöker. Polis och Räddningstjänst har återkopplat med...

The Master Key System, Vecka 2 dag 6

The Master Key System "Mental kontroll - Lördag" Meditation, - laddar mentala batterierna Lördag och sjätte...

The Master Key System, Vecka 2 dag 7

The Master Key System "Mental kontroll - Söndag" Meditation, - Veckans målgång Oavsett om du springer,...

The Master Key System, Vecka 3 dag 1

The Master Key System "Fysisk avslappning - Måndag" Meditation, - i spännande kretslopp Sitta 30 minuter...